Videó: így készülnek az Academy makettek
Mindössze 130-an dolgoznak abban a Dél-Koreai gyárban, amelyet ma Academy néven ismerünk és (sok egyéb termék mellett) már 55 éve gyárt nekünk fröccsöntött maketteket. A cég az ötödik legnagyobb részesedésű piaci szereplő a ebben a szegmensben.
A negyedórás kisfilm egy 1/48-as XF5F-1 gyártását mutatja be. Megtudhatjuk, hogy egy 3D modell elkészítése körülbelül 3 hónapig tart, majd ez alapján az öntőformák tervezése további 2-4 hetet vesz igénybe. Ha ez megvan, akkor kb. 100 óra alatt elkészítik a fém öntőszerszámot.
Tehát amikor arról beszélünk, hogy egy készlet „új szerszámos”, akkor konkrétan ezekről a nagy precizitással megmunkált fémtömbökről van szó, melyek nyomás alatt a kívánt alakúra préselik a folyékony műanyagot.
A tervezési és gyártási technológia fejlődésével a mai szerszámok sokkal precízebbek, részletesebbek és pontosabb, szebb termékek előállítására képesek, mint az 5, 10 vagy pláne 20+ évvel korábbiak. Ezért javasolt a makett vásárlása előtt mindig először utánanézni a Scalemates-en az adott kit idővonalán, hogy mikori szerszámmal gyártották, mert különben simán lehet, hogy új dobozban, új matricákkal egy 30 éves technológiával legyártott makettet veszünk meg.
A videón láthatjuk továbbá az úgynevezett kilökő tüskéket, amelyek néha a maketten is jól látható felületen hagynak bosszantó nyomot maguk után, amikor a frissen legyártott és még meleg öntvényt kilökik az öntőformából. Ezeket a kör alakú nyomokat nekünk el kell tüntetnünk, hiszen a valódi repülőgépen nincs ilyen.
A filmben ugyan nem látjuk, de érdemes tudni, hogy ezeket a szerszámokat egy szilikon alapú készítménnyel kezelik, hogy az öntvény könnyebben kijöjjön a szerszámból. Ennek maradványai rákerülnek a műanyagra is, ezért érdemes a makettet alapozás előtt megfelelően megtisztítani.
Bár a gyártást automatizált robotok végzik, a csomagolást viszont emberek csinálják. Az öntőkeretek fóliázása nem azért történik, hogy azok ne karcolódjanak össze, hanem azt a célt szolgálja, hogy ha valamelyik alkatrész véletlenül leválna róla, akkor az ne vesszen el. Láthatjuk ugyanis, hogy a csomagolás előtt azért párszor kíméletlenül egymásra hányják a kereteket a munkások. 😅
Építsünk Academy makettet!
Az első Academy Minicraft kit-em egy 1:144-es F-4E Phantom II volt, aztán később is építettem Academy maketteket, amelyekről olvashatsz itt a blogon is. Ezek közül jó érzéssel gondolok vissza az 1:72-es Super Étendard-ra (amihez azóta videót is tettem fel!). Az annyira tetszett, hogy szereztem még egyet és az argentin változat után el fogom készíteni francia színekben is.
Ezen kívül van még egy (új szerszámos!) 1:72-es Academy F-4J Phantom II is nálam, amit egy verseny nyereményeként kaptam pár éve. Ez is vár a sorára egyelőre.
Ha érdekel, mit fogok kihozni ezekből, akkor jó lenne, ha feliratkoznál a blogra, hogy tudjak küldeni értesítőt, amikor megjelenik az új cikk róla! 😄
Ha van véleményed a témával kapcsolatban, akkor beszélgess velünk erről a Discordon.
Ha szeretnéd követni ezt a blogot, azt megteheted a Facebook-on is, de a legjobb, ha az email címeddel feliratkozol a friss posztokra. Előre is köszönöm, hogy feliratkozol a blogomra: